els morts per la
Guerra Civil a la Segarra

CASTELLANO

PÀGINA D'INICI | presentació | enllaços d'interès | opinió i consultes

Hospital Militar de Cervera | Hospital Militar de Sanaüja |
Equip quirúrgic 53D de Guissona | Hospitals Militars de Vallfogona de Riucorb |
Hospital Militar de Sisteró | Tren Hospital núm 20 |
Camp de Treball núm 4 de Concabella | Camp de Concentració de Cervera | Altres víctimes



 


Cementiri de Cervera
(Foto Jordi Oliva)


Cementiri de Cervera. Espai de la fossa comuna
després de la dignificació el setembre de 2008
(Foto Jordi Oliva)


HOSPITAL MILITAR DE CAMPANYA DE CERVERA

Emplaçament dins la ciutat: Escoles Nacionals i Universitat

 

Relació dels responsables mèdics de l’Hospital Militar

 

ETAPA REPUBLICANA (6-5-1938 fins 8-1-1939)

 

ETAPA FRANQUISTA (16-1-1939 fins 7-3-1939)

EXÈRCIT DE L’EST – XVIII COS D’EXÈRCIT

   

Clíniques núm. 1 i núm. 2

   
*A partir 21-5- 1938    
Capità metge provisional:Federico Cabanillas Sánchez Capità metge:Constantino Roldán Sevilla
Tinent metge provisional:Josep Pinyol Hortet[1]  Andrés Arrugaeta
 Pere Fontanet Casanovas  J. Pruneda
*A partir 18-8- 1938  Tinent metge[2]:Teófilo Bachiller
Capità metge:Josep Mª Rúbies Figueres   
 Laureà Prats Cateura   
 Pau Bricall Planes   
 Enrique Llocker La Rosa   
 Antoni Llorens Bru   
 Jordi Pinyol Nolla   
 Francesc Montull Rossell   
Tinent metge:Juan Guarch Arévalo   
 Guzmán Lorca Ruiz   
 Jaume Ferrer Espígol   
 Alfredo Steegman   
 Josep Gavín Roca   
 Agustí Sarrias Suañas   
 Francesc Esqué Rué   
 Eugeni Sugranyes Porta   
 Eduard Terrades Tintoré   
 Ricard Canals Mayner   
Metge:Josep Gaspar Blanc   
 Ramon Orobitg Balcells

 

 

 

 Manuel Gurria Aizpún

 

 

 

 

RELACIÓ DE COMBATENTS MORTS QUE CONSTEN INSCRITS AL REGISTRE CIVIL (Secció Defuncions) DE CERVERA

ETAPA REPUBLICANA (6-5-1938 fins 8-1- 1939)

COGNOMS I NOM (grau[3])

Edat

Data mort

Naturalesa/Veïnatge[4]

Unitat de l’exèrcit[5]

Font[6]

1

CESAREO LUENGO DE POLO, José (Cap)

40

6-5-1938

Aldea del Cano (Càceres) / Manresa

- --

RCD T. 45 f. 7

2

FALCON MARTÍN, Antoni (militar)[7]

55

14-5- 1938

Escatrón (Saragossa)

---

RCD T. 45 f. 10

3

TORRALBA, Francisco (militar)

--

21-5- 1938

---

---

RCD T. 45 f. 12

4

TRIADÚ BARRIS, Esteve (militar)

--

21-5- 1938

---

---

RCD T. 45 f. 11

5

FRANCO, Andrés (Ser)

--

23-5- 1938

---

93 Bg 2 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 19

6

MARTÍNEZ SALVADOR, Josep (T)

--

23-5-1938

---

93 Bg 369 Bat Cia Minaires

RCD T. 45 f. 17

7

NAVARRO MARTÍNEZ, Antonio (S)

--

23-5- 1938

---

38 Bg 2 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 18

8

REYNOS MORAS, Francisco (S)

--

23-5- 1938

---

38 Bg 4rt Bat Cia Metralladores

RCD T. 45 f. 15

9

ROLDAN LLORENS, Enric (S)

--

23-5-1938

---

38 Bg 1 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 16

10

XUEPES ROMERO, Josep (militar)

--

23-5- 1938

---

93 Bg 1 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 14

11

ABADAL PÉREZ, Pere (S)

--

24-5- 1938

---

124 Bg 495 Bat 4 Cia

RCD T. 45 f. 23

12

CUADRA DOMÍNGUEZ, Bonifacio (S)

--

24-5- 1938

---

124 Bg 495 Bat 4 Cia

RCD T. 45 f. 22

13

FORNS CASALS, Pablo (Ser)

--

24-5- 1938

---

123 Bg 486 Bat 4 Cia

RCD T. 45 f. 24

14

MARTÍN PRIETO, Josep (S)

--

24-5- 1938

---

93 Bg 372 Bat Cia Metralladores

RCD T. 45 f. 21

15

NAJERA ROLLAN, Manuel (S)

--

24-5-2938

---

38 Bg 2 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 20

16

POVEDANO GONZALEZ, Manuel (S)

--

24-5- 1938

---

93 Bg 372 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 25

17

TÉLLER SABATÉ, Josep (Ser)

--

24-5- 1938

---

213 Bg 853 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 26

18

MARTÍNEZ VIÑAS, Francisco[8]

30

25-5-1938

Barcelona

-- -

RCD T. 45 f. 28

19

CARDONA QUERO, Josep (S)

--

25-5- 1938

---

7 Bg 3 Bat Cia Metralladores

RCD T. 45 f. 29

20

Comissari per identificar

--

25-5-1938

---

---

RCD T. 45 f. 27

21

CLOSA CUSCULLOLA, Jaume (S)

25

26-5- 1938

Torà de Riubregós (Segarra) / Torà

32 D Cos de Tren

RCD T. 45 f. 34

22

DIOS CAMORA, Ramon (S)

--

26-5- 1938

---

213 Bg Bat Sapadors

RCD T. 45 f. 36

23

FALCON SALVADOR, Antoni (S)

--

26-5- 1938

Gelsa (Saragossa)

120 Bg 3 Bat Plana Major

RCD T. 45 f. 35

24

GIMENO SOLA, Enrique (S)

--

26-5- 1938

---

38 Bg 72 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 37

25

HUGUET SIURET, Joan (S)

--

26-5- 1938

---

131 Bg Bat Sapadors

RCD T. 45 f. 38

26

MAESTRE MARTINEZ, Silvestre (S)

--

26-5-1938

---

122 Bg 486 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 33

27

MARTORELL FÀBREGAS, Pere (S)

31

26-5- 1938

Creixell de Mar (Tarragonès)

131 Bg Bat Sapadors

RCD T. 45 f. 30

28

MATEO BERMEJO, Joan (S)

--

26-5- 1938

---

120 Bg 1 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 32

29

REVENGA LUANES, Saturnino (S)

--

26-5-1938

---

120 Bg 1 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 31

30

VISIEDO CIRERA, Antoni (S)

--

26-5- 1938

---

---

RCD T. 45 f. 39

31

CONULL PALLECER, Jacinto (S)

--

27-5- 1938

---

131 Bg 521 Bat

RCD T. 45 f. 50

32

FARRERA MULLA, José (S)

--

27-5-1938

---

212 Bg 851 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 48

33

Un ferit sense identificar

--

27-5- 1938

---

---

RCD T. 45 f. 43

34

MARTÍNEZ BELIMONTS, Joan (S)

--

27-5- 1938

---

123 Bg 491 Bat Cia Metralladores

RCD T. 45 f. 41

35

MARTÍNEZ MUÑOZ, Miquel (S)

--

27-5-1939

---

93 Bg 3 Bat 4 Cia

RCD T. 45 f. 46

36

MELENCHON MIRAS, Juan (S)

--

27-5- 1938

---

224 Bg 2 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 49

37

MURATA MARÍN, Joan (S)

--

27-5- 1938

---

213 Bg 849 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 40

38

PÉREZ NAVARRO, Antoni (S)

--

27-5- 1938

---

120 Bg 2 Bat 4 Cia

RCD T. 45 f. 45

39

RUBIO GRASO, Jesús (S)

--

27-5- 1938

---

224 Bg 1 Bat

RCD T. 45 f. 44

40

SOLÉ CUATRECASAS, Ramon (C)

--

27-5- 1938

---

123 Bg 492 Bat Cia Metralladores

RCD T. 45 f. 47

41

ULLOT LÓPEZ, Àngel (S)

--

27-5-1938

---

---

RCD T. 45 f. 42

42

AZNAR FLOR, Manuel (S)

--

28-5- 1938

---

13 Bg 852 Bat 5 Cia

RCD T. 45 f. 55

43

BAGET CASANOVAS, Jaume (S)

--

28-5- 1938

---

131 Bg 521 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 56

44

BLAY SOLER, Marcelino (C)

--

28-5- 1938

---

122 Bg 488 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 58

45

DEVIUS o Devins, Josep (S)

--

28-5- 1938

---

124 Bg 2 Bat 4 Cia

RCD T. 45 f. 57

46

LOPEZ LEON, Antonio (S)

--

28-5- 1938

---

A.A.E. Transmissions 1ª Cia telèfons (ciclista)

RCD T. 45 f. 51

47

RAMONEDA CORNES, Antonio (S)

--

28-5- 1938

---

146 Bg 582 Bat 4 Cia

RCD T. 45 f. 53

48

SEBASTIAN LAINA, Lorenzo (S)

--

28-5-1938

---

101 Bag 402 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 59

49

VAZQUEZ RICO, Manuel (Cap)

--

28-5- 1938

---

3 Bg Mixta 8 Bat

RCD T. 45 f. 52

50

VIÑES SEGALÀ, Rosendo (S)

--

28-5- 1938

---

224 Bg Mixta 3 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 54

51

CASELLAS NAVARRO, Josep (S)

--

29-5-1938

---

124 Bg 496 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 66

52

ESPAÑOL POBLET, Ramon (S)

--

29-5- 1938

---

122 Bg 487 Bat 4 Cia

RCD T. 45 f. 65

53

MERCADER, Lluís (S)

--

29-5- 1938

---

120 Bg 4 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 61

54

NAVARRO SOLER, Josep (S)

--

29-5-1938

---

224 Bg 1 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 64

55

PEREA HERRADO, Mariano (Ser)

--

29-5- 1938

---

224 Bg 3 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 67

56

RIUS JULIÀ, Josep (S)

--

29-5- 1938

Mataró (Maresme)

224 Bg 1 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 63

57

TORREGROSSA VALLS, Salvador (S)

--

29-5- 1938

---

121 Bg Mixta 3 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 60

58

VERJILLA PARRAMON, Fèlix (S)

--

29-5-1938

---

95 Bg Mixta 3 Bat 4 Cia

RCD T. 45 f. 62

59

CARLOS MAURIN, Juan (S)

--

30-5- 1938

---

224 Bg 3 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 69

60

FERRER PIÑOL, Joan (S)

--

30-5- 1938

---

224 Bg Mixta 3 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 72

61

MORLLEU MASCARGEL, Gabriel (S)

--

30-5-1938

---

---

RCD T. 45 f. 70

62

Un soldat sense identificar

--

30-5- 1938

---

---

RCD T. 45 f. 71

63

CASTANY BRUJAL, Josep (S)

--

31-5- 1938

---

120 Bg 1 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 74

64

ESPRIU PONS, Ventura (S)

--

1-6- 1938

---

121 Bg 1 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 75

65

FOALBUENA BARRAGON, Manuel

--

1-6-1938

---

38 D

RCD T. 45 f. 78

66

MERIOLA RODRIGUEZ, Antonio (Ser)

--

1-6- 1938

---

224 Bg 2 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 76

67

Un soldat sense identificar

--

1-6- 1938

---

---

RCD T. 45 f. 77

68

ANTOL ROMER, Juan (S)

--

2-6- 1938

---

120 Bg 1 Bat 4 Cia

RCD T. 45 f. 83

69

BLEMES SALMERON, Francisco (C)

--

2-6- 1938

---

224 Bg Mixta 3 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 82

70

Un soldat sense identificar

--

2-6- 1938

---

---

RCD T. 45 f. 81

71

VENTURA MIRO, Domingo (S)

--

2-6- 1938

---

---

RCD T. 45 f. 80

72

AFAN DE RIVERA, Francisco (S)

--

3-6- 1938

---

224 Bg 3 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 85

73

TRADIA GANDIA, Mariano (S)

--

3-6- 1938

---

37 Bg 2 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 86

74

FERNANDEZ FERNANDEZ, José (S)

--

4-6-1938

---

93 Bg 369 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 89

75

GUIRAU TORRECILLA, Àngel (S)

--

4-6- 1938

---

38 Bg 1 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 87

76

SORIANO BAÑON, Josep (S)

--

4-6-1938

---

10 Bg 39 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 88

77

PAÜLS FREIXA, Juan (S)

--

5-6- 1938

---

38 Bg 1 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 90

78

SANCHEZ ABAD, Gumersindo (S)

--

6-6-1938

---

101 Bg 401 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 91

79

TOMAS GRACIA, Mariano (S)

--

6-6- 1938

---

37 Bg Mixta 146 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 92

80

AIXÒ SENENT, Josep (S)

--

8-6-1938

---

68 Bg 1 Bat 1 Cia

RCD T. 45 f. 94

81

CORCOLL JORDA, Juan (S)

--

9-6- 1938

---

122 Bg 3 Bat 4 Cia

RCD T. 45 f. 96

82

GRIFÓ COROMINAS, Jaume (S)

--

9-6- 1938

---

243 Bg 52 Bat 3 Cia

RCD T. 45 f. 95

83

FERNANDEZ LINDADO, Juan (S)

--

11-6-1938

---

121 Bg 4 Bat

RCD T. 45 f. 100

84

MARLET BOLADERAS, Antoni (S)

--

11-6- 1938

---

122 Bg 488 Bat 2 Cia

RCD T. 45 f. 99

85

MARZAL HERVERA, Saturnino (S)

--

12-6- 1938

---

60 Bg 4 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 1

86

PÉREZ CHARLES, Abel (S)

19

12-6- 1938

Peralta de la Sal (Osca)

124 Bg 494 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 2

87

CASTILLO ALSINA, Claudio (S)

--

13-6- 1938

---

XVIII Cos Bat Sapadors

RCD T. 46 f. 4

88

VIDAL MARTINEZ, Ramon (S)

--

13-6- 1938

---

122 Bg 486 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 3

89

CALVO VAZQUEZ, Florentino (Ser)

--

14-6- 1938

---

38 Bg Mixta

RCD T. 46 f. 5

90

GARCIA LATORRE, Antonio (T)

--

16-6- 1938

---

101 Bg 402 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 6

91

PUCURULL PUCURULL, Salvador (S)

--

17-6-1938

---

8 Bat Obres i Fortificacions 1 Cia 4 Secció

RCD T. 46 f. 7

92

SORO BRUÑANOSO, Ramon (S)

--

18-6- 1938

---

38 Bg 1 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 9

93

GUTIERREZ PUELMA, Joan (S)

--

21-6-1938

---

213 Bg 850 Bat 4 Cia

RCD T. 46 f. 10

94

GIRÓ BAIGÓ, Jaume (S)

--

22-6- 1938

---

213 Bg 850 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 12

95

GOMEZ MEDINA, Miquel (S)

- -

22-6- 1938

---

121 Bg 3 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 11

96

BUIECTUREIRA MEDO, Josep Mª (S)

--

23-6-1938

---

95 Bg 3 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 13

97

IGLESIA BASO, Eduardo (S)

--

23-6- 1938

---

224 Bg 2 Bat

RCD T. 46 f. 14

98

PEREZ SEGURA, Francisco (S)

--

24-6- 1938

---

25 Bat Obres i Fortificacions

RCD T. 46 f. 15

99

SENDIU UTZET, Salvador ©

--

26-6-1938

---

123 Bg 849 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 16

100

BESORA CUNILLERA, Jaume (S)

--

28-6- 1938

---

490 Bat PM

RCD T. 46 f. 22

101

MORCILLO NIETO, Joan (S)

--

28-6-1938

---

25 Bat Obres i Fortificacions

RCD T. 46 f. 20

102

DIAZ GONZALEZ, Laureano (S)

--

29-6- 1938

---

101 Bg 403 Bat 4 Cia

RCD T. 46 f. 23

103

PLADELLORENS VILANOVAS, Florenci (S)

--

3-7-1938

---

224 Bg Mixta Bat Sapadors

RCD T. 46 f. 26

104

CRUSET, Josep (S)

--

4-7- 1938

---

18 Bat Sapadors 3 Cia

RCD T. 46 f. 36

105

SERRANO GODAYOL, Ramon (S)

--

7-7-1938

---

8 Bat 3ª Cia Obres i Fortificacions

RCD T. 46 f. 29

106

MARTÍ TRIAS, Josep (S)

--

10-7- 1938

---

25 Bat Obres i Fortificacions

RCD T. 46 f. 30

107

ANCOVER LÓPEZ, Miquel (S)

--

17-7-1938

---

95 Bg Cia Transmissions

RCD T. 46 f. 33

108

MORA SOLÀ, Josep (S)

18

17-7- 1938

Mont-roig (Segarra)

Transmissions D.E.C.A

RCD T. 46 f. 34

109

ALMACILLAS VILLAESCUSA, José

--

21-7- 1938

---

213 Bg 849 Bat 4 Cia

RCD T. 46 f. 44

110

ARQUES, Àngel (T)

--

21-7- 1938

---

84 Bg 4 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 39

111

ESPLANA REY, Lluís (S)

--

21-7-1938

---

84 Bg 4 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 38

112

GIFRÉ ALZAMORA, Lluís (S)

18

21-7- 1938

Llançà (Alt Empordà)

124 Bg 493 Bat 3 Cia

RCD T. 46 f. 42

113

LÓPEZ ORS, Ramon ©

--

21-7- 1938

---

72 D 213 Bg Intendència

RCD T. 46 f. 43

114

PI BARÓ, Domingo (S)

--

21-7- 1938

---

84 Bg 4 Bat 4 Cia

RCD T. 46 f. 41

115

PRATS CANET, Josep (S)

--

21-7- 1938

---

224 Bg 1 Bat Metralladores

RCD T. 46 f. 40

116

MENCELLES FERRER, Joan (T)[9]

--

23-7-1938

---

27 D Cia Divisionària Transmissions

RCD T. 46 f. 45

117

VILA FARRÉS, Pere (S)

--

25-7- 1938

---

84 Bg 4 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 46

118

CASALS ALSINA, Arnau (S)

18

26-7-1938

Barcelona / Barcelona (Barcelonès)

84 Bg Mixta 333 Bat 3 Cia

RCD T. 46 f. 61

119

LÓPEZ VILADOMAT, Andreu (S)

--

27-7-1928

---

84 Bg 1 Bat Metralladores

RCD T. 46 f. 49

120

FONT PICAÑOL, Antoni (S)

--

29-7- 1938

---

84 Bg 3 Bat 3 Cia

RCD T. 46 f. 51

121

ROYO ARCAL, Antonio (S)

- -

29-7- 1938

---

30 D 146 Bg 2 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 50

122

SOLANO LAPLANA, Higinio (S)

--

29-7-1938

---

27 D 123 Bg 483 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 52

123

OLIVA BONANY, Emili (S)

--

30-7- 1938

---

27 D 124 Bg 494 Bat

RCD T. 46 f. 53

124

MARTÍNEZ LORER, Luís

--

1-8-1938

---

93 Bg 370 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 55

125

MUÑOZ SORIA, Felipe (Ser)

31

1-8- 1938

Madrid / Barcelona (Barcelonès)[10]

95 Bg Mixta 1 Bat 3 Cia

RCD T. 46 f. 54

126

SUAREZ RIBAS, Lluís (S)

27

2-8- 1938

La Galera de Gaià o Gramolar (Bages)

143 Bg 572 Bat Cia Metralladores

RCD T. 46 f. 56

127

BARRERA PÉREZ, Josep (S)

18

4-8- 1938

Esplugues de Llobregat (Baix Llobr.)

84 Bg Mixta 333 Bat M. A.

RCD T. 46 f. 60

128

GARCIA GOMEZ, Eduardo (S)

--

4-8- 1938

---

124 Bg Mixta Municionament

RCD T. 46 f. 57

129

GODEOL JOAQUIN, Mencio (S)

--

4-8-1938

---

125 Bat d’Obres i Fortificacions

RCD T. 46 f. 59

130

MURILLO SÁNCHEZ, Manel (S)

--

4-8- 1938

Utrillas (Terol)

3 Bat de Destruccions

RCD T. 46 f. 58

131

MARTINEZ MORALES, Sebastian (Carr)

--

9-8-1938

---

3 Bg Jefatura

RCD T. 46 f. 70

132

MAZA GUBER, Miguel (Carr)

--

9-8- 1938

---

1 Bat Instrucció 1r Grup

RCD T. 46 f. 67

133

MENDEZ PIÑONERO, Miguel (S)

--

9-8-1938

---

68 Bg Mixta 270 Bat Cia Metralladores

RCD T. 46 f. 65

134

MIRÓ MINGUELL, Ignasi

--

9-8-1938

---

XVIII Cos 6è Bat Disciplinari

RCD T. 46 f. 69

135

SIMON GOMEZ, Dionisio (S)

--

9-8- 1938

---

145 Bg 2 Bat Cia Metralladores

RCD T. 46 f. 68

136

Soldat desconegut núm. 1

--

9-8-1938

---

34 D (puesto de classificació)

RCD T. 46 f. 66

137

BAEZA GOMEZ, Juan (Carr)

--

10-8- 1938

---

179 Bg 41 Bat 4 Cia

RCD T. 46 f. 74

138

BONET PARÍS, Ramon (S)

--

10-8- 1938

---

101 Bg 522 Bat 3 Cia

RCD T. 46 f. 80

139

CHAMIZO CASTILLO, Francisco (Carr)

--

10-8-1938

---

3 Bg 6 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 81

140

GARCIA RODRIGUEZ, Rafael (Carr)

--

10-8- 1938

---

3 Bg 8 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 78

141

HERNAN PORRILLO, Luís (C. Carr)

--

10-8-1938

---

3 Bg 9 Bat Armer

RCD T. 46 f. 76

142

LATORRE RUBIO, Manuel (C. Carr)

--

10-8- 1938

---

3 Bg Bat Municionament

RCD T. 46 f. 75

143

LLORAT YOR, Juan (S)

--

10-8- 1938

---

145 Bg 1 Bat 3 Cia

RCD T. 46 f. 79

144

ORTIZ MARTÍ, Patrici

--

10-8- 1938

---

Cia Disciplinària del C. E.

RCD T. 46 f. 64

145

QUINTERO GARRIDO, Luciano (Carr)

--

10-8-1938

---

3 Bg 9 Bat Cia Metralladores

RCD T. 46 f. 77

146

MANRIERA SIMON, Josep (S)

--

11-8- 1938

---

131 Bg 523 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 82

147

CO PUIG, Pere (S)

--

11-8- 1938

---

168 Bg Bat Sapadors

RCD T. 46 f. 73

148

GARCIA SANCHEZ, Eusebio (Carr)

--

11-8-1938

---

179 Bg Mixta 26 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 72

149

RUPIEREZ o MARTINEZ APARICI, Eugenio (Carr)

--

11-8- 1938

---

3 Bg 6 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 71

150

Un carrabiner sense identificar

--

12-8- 1938

---

---

RCD T. 46 f. 84

151

DIOS SEIRA, Francisco (T. Carr)

--

12-8- 1938

---

179 Bg 40 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 90

152

GIMENEZ VALERO, Pere (Carr)

--

12-8-1938

---

179 Bg 40 Bat 3 Cia

RCD T. 46 f. 83

153

CRIZALBA JARDON, Facundo (Carr)

--

12-8- 1938

---

179 Bg 26 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 85

154

CAMBRONERO MONTERO, Maximino (Carr)

32

13-8-1938

Puebla del Salvador/Puebla del S.(Conca)

179 Bg 40 Bat 3 Cia

RCD T. 46 f. 91

155

CASTRO ORTIZ, Jesús (Carr)

--

13-8- 1938

---

179 Bg 26 Bat 3 Cia

RCD T. 46 f. 89

156

DEVESA, Joaquim ©

--

15-8- 1938

---

153 Bg 2 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 92

157

MIÑANA MARTINEZ, José (S)

--

15-8-1938

---

30 D Metralladores

RCD T. 46 f. 93

158

ALMAR BUSQUET, Joan (S)

--

16-8- 1938

---

153 Bg 4 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 94

159

GUTIERREZ PEDREÑA, Juan (Carr)

--

16-8-1938

---

179 Bg Mixta 40 Bat 1 Cia

RCD T. 46 f. 95

160

AGRAMUNT RIBES, Francisco (C. Carr)

--

17-8- 1938

---

179 Bg 4 Bat 2 Cia

RCD T. 46 f. 96

161

CORCOY BOSCH, Lorenzo (S)

31

17-8-1938

Olot (Garrotxa)

18 Bat Sapadors 2 Cia

RCD T. 46 f. 98

162

MOLINER MARTÍN, Ramon (S)

--

17-8- 1938

Gaibiel (Castelló de la Plana)

213 Bg 851 Bat 3 Cia

RCD T. 46 f. 97

163

SOLER UBETS, Enric (S)

--

17-8- 1938

Viladecaballs (Vallès Occidental)

32 D 38 Bg 3 Bat

RCD T. 46 f. 99

164

PLANELLA CAMPS, Joan (S)

--

18-8- 1938

---

131 Bg 521 Bat 3 Cia

RCD T. 46 f. 100

165

RODADO MARTINEZ, Juan (Ser)

--

18-8-1938

---

213 Bg 851 Bat Cia Metralladores

RCD T. 47 f. 3

166

PARRA PLAZA, Fermín (S)

--

19-8- 1938

Montalbanejo (Cuenca)

213 Bg 850 Bat 1 Cia

RCD T. 47 f. 4

167

VERAL MARE, Juan (S)

--

19-8- 1938

Montblanc (Conca Barberà)

153 Bg 1 Bat 1 Cia

RCD T. 47 f. 5

168

HERNANDEZ PIRIS, Juan (Ser)

--

20-8- 1938

---

30 D Bg Especial

RCD T. 47 f. 8

169

MODOLELL ROS, Jaume (S)

19

20-8-1938

Cabrera (prov. Barcelona)

38 Bg Mixta Grup Sanitat

RCD T. 47 f. 7

170

RAMOS GIL, Honorato (S)

--

21-8- 1938

---

93 Bg 370 Bat 1 Cia

RCD T. 47 f. 9

171

CARBÓ CUEVAS, Pere (S)

--

23-8- 1938

Barcelona (Barcelonès)[11]

XVIII Cos Comandància Principal d’Enginyers

RCD T. 47 f. 11

172

ESPADA CLEMENTE, Juan José (Ser)

--

23-8- 1938

---

Reserva General Artilleria PM 3ª Agrup.

RCD T. 47 f. 12

173

PARRAMON CREHUET, José (S)

--

28-8- 1938

Barcelona (Barcelonès)[12]

119 Bg. S.T.E

RCD T. 47 f. 14v i 15

174

AGUILERA DIAZ, Luís (S)

--

30-8-1938

Cortijo del Marqués? (Granada)

369 Bg Proveïments

RCD T. 47 f. 18

175

MASGRAU MARCET, Pere (S)

--

1-9-1938

Viladecans (Baix Llobregat)

Direcció Serveis Sanitaris

RCD T. 47 f. 19

176

MOLINA, Francisco (S)

--

2-9-1938

---

178 Bg 710 Bat

RCD T. 47 f. 22

177

CASAS CAPDEVILA, Luís

--

3-9- 1938

Montornès de Segarra (Urgell)

VIII Cos Cia Disciplinària

RCD T. 47 f. 24

178

COLOM COLL, Francisco (S)

--

5-9- 1938

Roses (Alt Empordà)

93 Bg 371 Bat 1 Cia

RCD T. 47 f. 25

179

REBOLTOS, Ramon (Cap)

--

6-9- 1938

---

146 Bg 584 Bat 3 Cia

RCD T. 47 f. 26

180

SANCHEZ MARTINEZ, Juan (S)

--

6-9-1938

---

72 Bat Metralladores

RCD T. 47 f. 27

181

AÑO VINUESA, Ramon (Ser)

--

7-9- 1938

Caldes de Montbui (Vallès Oriental)

93 Bg (carter)

RCD T. 47 f. 28

182

ESTEVE ROCABERT, Joan (S)

--

9-9- 1938

Lleida (Segrià)

XVIII Cos Cia Disciplinària

RCD T. 47 f. 29

183

PAPELL PAMIES, Joan (S)

22

22-9- 1938

Taradell/Taradell (Osona)

23 Bg Mixta Cia Dipòsit

RCD T. 47 f. 35

184

JANÉ BALAGUER, Joaquim (S)

23

24-9- 1938

Prat de Llobregat (Baix Llobregat)

X Cos d’Exèrcit, Cos de Tren

RCD T. 47 f. 36

185

FA CORBERA, Amadeo (S)

19

17-9- 1938

Mataró / Mataró (Maresme)[13]

30 D Secció de Morter

RCD T. 47 f. 38

186

REY BERGAN, Francisco (Ser)

32

27-9- 1938

Javierrelatre (Osca)

153 Bg 1 Cia

RCD T. 47 f. 37

187

FEBRER BUCH, Ramon (S)

32

6-10- 1938

prov. De Tarragona[14]

30 D Jefatura de Serveis Contragàs

RCD T. 47 f. 43

188

GARCIA PIQUÉ, Francisco (S)

--

13-10- 1938

---

93 Bg 369 Bat 2 Cia

RCD T. 47 f. 47

189

CASAL GISPERT, Pere

33

14-10- 1938

Arcavell (Alt Urgell)

93 Bg 369 Bat 2 Cia

RCD T. 47 f. 48

190

COLL SOLER, Esteban (S)

--

17-10- 1938

---

142 Bg 566 Bat 4 Cia

RCD T. 48 f. 2

191

PEREZ ROS, Antonio (S)

--

17-10- 1938

---

Bg Antitancs 369 Bat

RCD T. 47 f. 50

192

ARTIT AGUILAR, Francisco (S)

--

18-10- 1938

Tavernes de la Valldigna (València)

60 Bat Metralladores 2 Cia

RCD T. 48 f. 3

193

BORNES GAZQUEZ, Josep (S)

--

21-10- 1938

El Molar (Jaen)

Bg Antitancs 369 Bat

RCD T. 48 f. 7

194

GOMEZ ANTONIO, Pablo (S)

--

23-10-1938

Madrid

215 Bateria Antitancs

RCD T. 48 f. 11

195

VELASCO LOPEZ, Joaquín (S)

--

26-10- 1938

Alhama de Múrcia (Múrcia)

146 Bg Mixta 582 Bat 2 Cia

RCD T. 48 f. 14

196

JAQUES REÑÉ, Ignasi (S)

20

28-10- 1938

Mollerussa (Urgell)

1 Bat Correccional núm. 18

RCD T. 48 f. 15

197

SANTIAGO PEREZ, Antonio (S)

--

1-11- 1938

---

93 Bg 369 Bat 3 Cia

RCD T. 48 f. 20

198

LOBEIRA RODRIGUEZ, Antonio (S)

--

9-11-1938

---

56 Bg Mixta 5 Bat 2 Cia

RCD T. 48 f. 26

199

DELGADO LAGUNA, Pedro ©

--

11-11- 1938

Moral de Calatrava (Ciudad Real)

19 Bg 73 Bat 3 Cia

RCD T. 48 f. 35

200

LÓPEZ MIRALLES, Simeón (S)

25

11-11- 1938

Beniard o Benidorm (Alacant)

94 Bg 10 Bat 1 Cia

RCD T. 48 f. 34

201

SERRET CANALÓ, Miquel (S)

--

11-11- 1938

Preixana (Urgell)[15]

218 Bg Mixta 1 Bat 1 Cia

RCD T. 48 f. 36

202

ZABALETE HURTADO, Josep (S)

--

11-11- 1938

Escañuela (Jaen)

133 Bg 530 Bat 2 Cia

RCD T. 48 f. 27

203

LAZARO SANZ, Jaume (S)

20

12-11-1938

Ontiñena (Osca) / Cervera (Segarra)

68 Bg Mixta 268 Bat 4 Cia

RCD T. 48 f. 38

204

MONTESINOS ANDREU, Antonio ©

--

12-11-1938

Dolores (Alacant)

19 Bg Mixta 74 Bat 1 Cia

RCD T. 48 f. 39

205

MERE TREVILLA, Jesús (S)

--

13-11- 1938

Mieres (Astúries)

24 Bg 96 Bat 2 Cia

RCD T. 48 f. 42

206

BOLLO, Josep (S)

--

14-11- 1938

---

---

RCD T. 48 f. 45

207

ROBERT GARCIA, Francesc (S)

27

14-11- 1938

---

131 Bg Mixta 530 Bat

RCD T. 48 f. 43

208

SALVADOR PRIETO, Jesús (S)

--

14-11-1938

Taracena (Guadalajara)

24 Bg Mixta 3 Bat 1 Cia

RCD T. 48 f. 44

209

RIGUAL ALBA, Joan ©

--

15-11-1938

Sant Pere de Ribes (Garraf)

19 Bg Mixta 73 Bat 2 Cia

RCD T. 48 f. 46

210

COROMINAS SERRA, Joan (S)

25

18-11-1938

Les Planes d’Hostoles (Garrotxa)

149 Bg 494 Bat 3 Cia

RCD T. 48 f. 47

211

FERNANDEZ GARCIA, Rufino (T)

--

18-11-1938

Pulgar (Toledo)

62 Bg Mixta 245 Bat 1 Cia

RCD T. 48 f. 48

212

MAINOU PLA, Mariano (S)

32

18-11-1938

Barcelona (Barcelonès)

62 Bg Mixta 245 Bat 2 Cia

RCD T. 48 f. 49

213

CABEZA GRACIA, Pere (S)

--

19-11-1938

El Algar (Múrcia)

147 Bg Mixta 594 Bat 1 Cia

RCD T. 49 f. 2

214

VALLS CALANDA, Josep (S)

- -

19-11- 1938

Vilobí (Alt Penedès o La Selva)

68 Bg 270 Bat 3 Cia

RCD T. 48 f. 50

215

PLANAS MONTELLS, Isidre (S)

29

20-11- 1938

Montseny (Vallès Oriental)

218 Bg 878 Bat 4 Cia

RCD T. 49 f. 2v

216

CERVELLÓ PIÑOL, Josep (S)

35

22-11- 1938

Barcelona (Barcelonès)

134 Bg Mixta 4 Bat 2 Cia

RCD T. 49 f. 3v

217

TERRON QUIÑONERO, Esteban ©

19

22-11- 1938

Barcelona (Barcelonès)

134 Bg 4 Bat 1 Cia

RCD T. 49 f. 4

218

SANTOS PAZ, Rosendo (P)

--

24-11- 1938

Villalba (Lugo)

40 D 12 Bandera Zamora

RCD T. 49 f. 4v

219

CAMPS SOLER, Josep (S)

18

25-11- 1938

Caldes d’Estrac (Maresme)

68 Bg Mixta 269 Bat 2 Cia

RCD T. 49 f. 6v

220

MARTINEZ GARCIA, Deogracias (S)

35

25-11- 1938

Sitges (Garraf)

62 Bg Mixta 245 Bat

RCD T. 49 f. 7

221

MULLERA PAGÈS, Lluís (S)

19

25-11-1938

Vallcanera (La Selva)

146 Bag 4 Bat Cia Metralladores

RCD T. 49 f. 7v

222

BOTA FABRE, Martín (S)

--

26-11- 1938

Blanes?[16] (La Selva)

23 Bg 90 Bat 2 Cia

RCD T. 49 f. 8

223

MARTIN GOMEZ, Francesc (S)

--

29-11-1938

Màlaga

62 Bg 245 Bat 1 Cia

RCD T. 49 f. 10

224

VERDUGO MARTIN, Modesto (S)

--

2-12- 1938

Peraleda de San Román (Càceres)

62 Bg 245 Bat

RCD T. 49 f. 12

225

PADILLA CAMPO, Feliciano (S)

26

3-12- 1938

Barcelona (Barcelonès)

146 Bg 583 Bat 2 Cia

RCD T. 49 f. 13v

226

REPILA DEL POZO, Nicolás (S)

--

3-12- 1938

Madrid

2 Bat d’Etapes 2 Cia

RCD T. 49 f. 21v

227

BURON GARCIA, Francisco (S)

--

4-12-1938

Cerdanyola(Vallès Occidental)

26 D Aquarterament General

RCD T. 49 f. 23

228

SANCHEZ SANCHEZ, Pedro

--

5-12-1938

França

123 Bg 493 Bat 2 Cia

RCD T. 49 f. 24

229

PONT SUBIRATS, Josep (S)

--

11-12- 1938

Sant Boi de Lluçanès (Osona)

Comandància Gral Enginyers Sect. A

RCD T. 49 f. 25v

230

MANINO TIMOCA, Juan Manuel (S)

--

13-12- 1938

---

124 Bg 496 Bat 3 Cia

RCD T. 49 f. 26

231

GRANDE MARTÍNEZ, Francisco (S)

--

15-12-1938

---

93 Bg 372 Bat 4 Cia

RCD T. 49 f. 26v

232

GUERRA ARIAS, Manuel (S)

--

18-12- 1938

Puertollano (Ciudad Real)

62 Bg 4 Bat 4 Cia

RCD T. 49 f. 27

233

SAÜCH PENELLA, Josep (S)

--

21-12- 1938

---

3ª Agrupació R.G.S

RCD T. 49 f. 30

234

CANALS MARÉS, Josep (S)

--

24-12-1938

---

153 Bg Cos de Tren

RCD T. 49 f. 32v

235

CAIRO CERVERA, Celestino (S)

--

28-12- 1938

---

124 Bg Mixta 496 Bat PM

RCD T. 49 f. 34

236

MARTINEZ, Antonio (S)

--

29-12-1938

---

38 Bg 152 Bat 1 Cia

RCD T. 49 f. 34v

237

SERRANO CONDE, Epifanio (S)

--

29-12- 1938

Ciudad Real

113 Bateria 3ª Agrupació D.E.C.A

RCD T. 49 f. 35

238

MONTURIOL JUNCÀ, Pere (S)

--

29-12- 1938

Vilallonga de Ter (Ripollès)

38 Bg 152 Bat 1 Cia

RCD T. 49 f. 35v

239

CARRETERO SERENA, Francisco (S)

--

30-12- 1938

---

Regiment Caballeria núm. 3 Bg nº 2

RCD T. 49 f. 36

240

CAMPILLO PÉREZ, Prudencio ©

--

30-12-1938

---

123 Bg 851 Bat 4 Cia

RCD T. 49 f. 37

241

MAYORGA BRUCE, Carlos (S)

--

31-12- 1938

---

72 D 84 Bg Transmissions

RCD T. 49 f. 37v

242

MOYA, José (S)

--

31-12- 1938

---

93 Bg 371 Bat

RCD T. 49 f. 38

243

MUÑOZ CABALIN, Josep ©

- -

31-12- 1938

---

38 Bg 2 Bat 3 Cia

RCD T. 49 f. 38v

244

GARCIA NICOLAS, Josep (S)

--

31-12-1938

Vilanova i la Geltrú (Garraf)

93 Bg 1 Bat 1 Cia

RCD T. 49 f. 39

245

REINAS SANCHEZ, Antonio (S)

--

1-1-1939

---

95 Bg 370 Bat 2 Cia

RCD T. 49 f. 43

246

FRANCISCO DEL TORO, Jorge (S)

--

1-1- 1939

---

95 Bg Cos de Tren

RCD T. 49 f. 43v

247

PEREZ FERRER, Vicenç (S)

- -

2-1- 1939

---

38 Bg 151 Bat 1 Cia

RCD T. 49 f. 44

248

FERNANDEZ FERNANDEZ, José

--

2-1-1939

---

224 Bg 894 Bat 2 Cia

RCD T. 49 f. 44v

249

IGLESIAS BENITEZ, Isidre (T)

--

3-1- 1939

---

141 Bg 4 Bat 2 Cia

RCD T. 49 f. 46

250

GUSTEMS ALEMANY, Jaume (S)

28

4-1-1939

---

224 Bg 893 Bat Cia Metralladores

RCD T. 49 fs. 46v i 51

251

DELMI MORÉ, Pere (S)

--

4-1- 1939

---

93 Bg 371 Bat 2 Cia

RCD T. 49 f. 47

252

VALLS BOGOÑA, Josep (S)

--

5-1- 1939

---

84 Bg 335 Bat Cia Metralladores

RCD T. 49 f. 48v
       

ETAPA FRANQUISTA (16-1-1939 fins 7-3-1939)

COGNOMS I NOM (grau)

Edat

Data mort

Naturalesa / Veïnatge

Unitat de l’exèrcit

Font

253

SANCHEZ PEY, Inocente (Ser)[17]

--

20-1-1939

Cabezuela del Valle (Càceres)

2ª Bandera F.E.T Asturias 3 Cia

RCD T. 50 f. 39

254

CANTON, Juan (L)

--

21-1- 1939

---

7ª Bandera de la Legión 27 Cia

RCD T. 50 f. 40

255

PEISADO, Mariano (L)

--

21-1- 1939

---

7ª Bandera de la Legión

RCD T. 50 f. 41

256

AUSIO CAPDEVILA, Pere (P.N)[18]

18

21-1- 1939

Taradell (Osona)

---

RCD T. 50 f. 42

257

ANDRES MONCHO, Aureliano (P.N)

--

21-1-1939

Beniarrés (Alacant)

---

RCD T. 50 f. 43

258

MENA MUÑOZ, Antonio (Al)

--

21-1- 1939

Santa Ana (Càceres)

1ª D 9ª Tabor Reg Ceuta nº 3

RCD T. 50 f. 44

259

Moro nº 22.997 (S)

--

21-1- 1939

---

1ª D 5º Tabor Reg Ceuta nº 3

ACSG, Fons Jutjat, 1944

260

Moro nº 26.351 (S)

--

21-1- 1939

---

1ª D 5º Tabor Reg Ceuta nº 3

ACSG, Fons Jutjat, 1944

261

MONTEQUIN GARCIA, Aurelio

--

22-1- 1939

La Felguera (Astúries)

2ª Bandera de la F.E.T

RCD T. 50 f. 45

262

CARRERA DE LA RED, Manuel (S)[19]

--

22-1- 1939

Villacalabuey, municip. De Villamol (Lleó)

84 D 4 Bat Burgos-31 4 Cia

RCD T. 50 f. 46

263

SANCHO SUBIRACH, Joan

--

23-1- 1939

Alcanar (Montsià)

1 D 2ª Bandera F.E.T Castilla 2 Cia

RCD T. 50 f. 47

264

MARTINEZ MONTIEL, Francisco (P.N)

--

23-1- 1939

Totana (Múrcia)

---

RCD T. 50 f. 48

265

VIÑA PACIN, José (S)

--

24-1- 1939

Cabana, municip. Palas de Rey (Lugo)

84 D 9 Bat Zaragoza-30 1 Cia

RCD T. 50 f. 49

266

Sin identificar (P.N)

--

24-1- 1939

---

---

RCD T. 50 f. 18

267

NAVARRO SERRANO, Pablo (S)

--

27-1- 1939

---

2ª Bandera F.E.T de Navarra 4 Cia

RCD T. 50 f. 19

268

PEREIRA LOURO, Gonzalo (S)

--

28-1-1939

---

4 Bat Regimiento Mérida-35 4 Cia

RCD T. 50 f. 20

269

SANCHEZ ZAPATA, José (S)

--

28-1- 1939

---

5ª Bandera de la Legión 19 Cia

RCD T. 50 f. 21

270

RODRIGUEZ MENENDEZ, José (P.N)

--

1-2-1939

---

168 Bat Trabajadores 2 Cia

RCD T. 50 f. 22

271

PUIG HERNANDEZ, Emilio (P.N)

--

2-2- 1939

---

---

RCD T. 50 f. 23

272

Soldado indígena nº 35.225[20]

--

5-2- 1939

---

283 Bat Tiradores de Ifni

RCD T. 50 f. 24

273

PANZANO UNGÜENTO, Mariano (P.N)[21]

--

5-2-1939

Abiego (Osca)

---

RCD T. 50 f. 25

274

CORTINAS PALLARÓ, Napoleón (P.N)

38

7-2- 1939

Barcelona (Barcelonès)

---

RCD T. 50 f. 27

275

FORNIES ARNED, Antonio (P.N)[22]

--

7-2- 1939

---

---

RCD T. 50 f. 28

276

LARRI COHEN, José (L)[23]

24

9-2- 1939

Melilla

13 Bandera de la Legión 40 Cia

RCD T. 50 f. 29

277

COLOMER COLL, Juan (P.N)[24]

38

9-2- 1939

prov. De Girona[25]

---

RCD T. 50 f. 30

278

BENITEZ SANCHEZ, Bartolomé (P.N)[26]

22

9-2-1939

Taberno (Almeria)

---

RCD T. 50 f. 31

279

Soldado indígena nº 23.817

--

10-2- 1939

---

8 Tabor Grupo de Regulares Melilla nº 2

RCD T. 50 f. 32

280

ROS PUJOL, Damián (P.N)

28

10-2- 1939

Castelló d’Empúries (Alt Empordà)

---

RCD T. 50 f. 33

281

CARREÑO GARDUÑO, Cleofé (P.N)

22

11-2- 1939

Muñoz (Salamanca)

63 D 63 Cia Transmisiones

RCD T. 50 f. 34

282

RICO, Juan Antonio (P.N)[27]

--

12-2- 1939

Súria (Bages)

---

RCD T. 50 f. 35

283

YAÑEZ ALVAREZ, Guillermo (S)[28]

--

13-2- 1939

Monterroso (Lugo)[29]

4 D Navarra 10º Ligero Artilleria 1ª Bateria

RCD T. 50 f. 52

284

CESTA ARNAU, Eugenio (P.N)[30]

21

14-2- 1939

Marrón (Cantàbria)

---

RCD T. 50 f. 53

283

FERNANDEZ DIAZ, José (S)[31]

26

14-2-1939

prov. De Lugo[32]

6 Bat Reg Inf Zaragoza-30 3 Cia

RCD T. 50 f. 61

286

DE SAN ANSELMO, Jesús (S)[33]

25

14-2- 1939

Novallas (Saragossa)

53 D 5 Bat Reg Aragón-17 2 Cia

RCD T. 50 f. 62

287

ROJO SIGÜENZA, Virgilio (S)[34]

--

14-2- 1939

---

53 D 5 Bat Reg Aragón-17 2 Cia

RCD T. 50 f. 63

288

FORNES COMELLAS, Joaquín (P.N)[35]

25

19-2-1939

Barcelona (Barcelonès)

---

RCD T. 50 f. 65

289

ESTUPIÑÁN HERNÁNDEZ, Miguel (S)[36]

18

22-2- 1939

Ingenio (Les Palmes de G. C)

53 D 4 Bat Reg Aragón nº 17

RCD T. 50 f. 67

290

GUTIERREZ, José (S)[37]

--

23-2- 1939

---

5ª Bandera de Navarra F.E.T-JONS 2ª Centuria

RCD T. 50 f. 68

291

BALTIEREZ CURA, Angel (P.N)[38]

28

23-2- 1939

Manresa (Bages)

---

RCD T. 50 f. 69

292

DARDÉ VALMAÑA, Joan (P.N)[39]

--

24-2- 1939

Sant Feliu de Guíxols (Baix Empordà)

---

RCD T. 50 f. 70

293

GONZALEZ GOMEZ, Antonio (P.N)[40]

38

27-2- 1939

Lorca (Múrcia)

---

RCD T. 50 f. 55

294

DAVILA MINGUEZ, Manuel (L)[41]

29

28-2-1939

Puebla del Caramiñal (La Corunya)

2ª Bandera 4 Cia

RCD T. 50 f. 56

295

GUSPÍ CARULLA, José (S)[42]

21

7-3- 1939

Les Oluges (Segarra)

5 Bat Reg San Marcial Plana Mayor

RCD T. 50 f. 77
            


Cementiri de Cervera. Nínxol del soldat
Josep Guspí Carulla, de les Oluges (Foto Jordi Oliva)

 
[1] L’esmentat tinent metge continua exercint a Cervera fins a l’evacuació de l’hospital.
[2] Exercia com a metge del Camp de Concentració organitzat en entrar les tropes nacionals a Cervera i ubicat a la Universitat.
[3] Les abreviatures de grau militar són les següents: Al (Alferes), C (Caporal), Cap (Capità), C. Carr (Cap Carrabiners), Carr (Carrabiner), L (Legionari), P (presoner de l’exèrcit republicà), P.N (presoner de l’exèrcit nacional), Ser (Sergent), S (Soldat), T (Tinent), T. Carr (Tinent Carrabiners).
[4] Si només es fa constar una població entendrem que es tracta del lloc d’on és fill el combatent. Quan un combatent és natural i/o veí d’una població catalana fem constar també el nom de la comarca, però sempre tenint en compte la Divisió Territorial de 1936.
[5] Les abreviatures de pertinença a la unitat de l’exèrcit són les següents: D (Divisió), Bg (Brigada), Bat (Batalló) Cia (Companyia).
[6] Pel que fa referència a la font de consulta les abreviatures indiquen: RCD (Registre Civil, secció Defuncions), T. (tomo o volum) i f. (foli).
[7] Casat a Castellserà amb Caterina Roda Pellicer.
[8] No ens consta ni pertinència ni grau, però la causa de la mort figura que fou per “…una ferida penetrant a la regió abdominal soferta al front”.
[9] Al cementiri, en la part nova, hi ha una creu de fusta, molt malmesa, damunt de basament de pedra en què és llegeixen les inicials JMF i la data 21-7-1938. Com a hipòtesi podríem contemplar que es tractés del lloc d’enterrament d’aquest tinent republicà.
[10] Consta com a domiciliat al carrer Roger de Flor núm. 237 2n.
[11] Consta com a domiciliat al carrer Vallespir núm. 173.
[12] Consta com a domiciliat al carrer Indústria núm. 449 B Lletra A.
[13] Consta com a domiciliat al carrer Fermí Galan núm. 68.
[14] Al Registre Civil hi constava el nucli de Villa del Mar. No ens consta que existeixi aquest nucli a les comarques tarragonines.
[15] Al Registre Civil constava “Alperchana”, població inexistent però que fonèticament identifiquem amb Preixana.
[16] Al Registre Civil hi constava la població de Blanca, inexistent a les comarques gironines i a Catalunya.
[17] Aquest sergent, junt amb els legionaris Juan Canton i Mariano Peisado, el presoner Aureliano Andrés, l’alferes Antonio MENA, i el soldat Aurelio Montequín, rep sepultura en la fila 9ª del cementiri. És molt probable que aquesta fila, com la fila 10, en realitat es tractés d’una rasa excavada al terra, molt probablement en la part nova del cementiri. El cementiri s’amplià en aquest període i els murs de tancament van ser obrats per la col·lectivitat de paletes de Cervera.
[18] L’expressat presoner consta com a enterrat en la fila 10ª nº 1 del cementiri.
[19] Consta com a enterrat, igual que Juan Sancho, Francisco Martínez i José Viña, en la fila 10 del cementiri.
[20] Consta com a inhumat en la fossa núm. 1 del cementiri.
[21] També consta com a inhumat en la fosa núm. 1 (tot i que podria ser la núm. 2 atès que aquesta no surt enlloc).
[22] Consta com a enterrat en la fossa núm. 3.
[23] Consta com que rebé sepultura en la fossa núm. 6.
[24] Consta com a enterrat en la fossa núm. 5 del cementiri de Cervera.
[25] El Registre Civil informava de la població de Samprilach, província de Girona. Inexistent i que som incapaços d’identificar-la amb cap nucli de les comarques gironines.
[26] Enterrat en la fossa núm. 4 del cementiri.
[27] Podria ser que el primer cognom fos ANTONIO.
[28] Rebé sepultura en la fossa núm. 10 del cementiri de Cervera.
[29] Al Registre Civil hi constava també, previ a Monterroso, el nucli de Pedrazas, que imaginem com un agregat del municipi de Monterroso però que no hem sabut identificar com a nucli de la provincia de Lugo.
[30] Rebé sepultura en la fossa núm. 11 del cementiri.
[31] Fou enterrat en la fossa núm. 13 del cementiri.
[32] Al Registre Civil hi constava el nucli de Alguacira, inexistent. Potser es referia a A Agueira.
[33] Enterrat en la fossa núm. 14.
[34] Rebé sepultura en la fossa núm. 12.
[35] Consta que rebé sepultura en la fossa núm. 15.
[36] Consta enterrat en la fossa núm. 16.
[37] Rebé sepultura en la fossa núm. 17.
[38] Consta enterrat en la fossa núm. 19.
[39] Consta que rebé sepultura en la fossa núm. 18 del cementiri.
[40] Rebé sepultura en la fossa núm. 20.
[41] Fou enterrat en la fossa núm. 21 del cementiri.
[42] Josep Guspí Carulla mor accidentalment, estant de permís, com a conseqüència de les ferides rebudes per l’explosió d’una bomba abandonada a Les Oluges, havent fet el front amb l’exèrcit de Franco. Enterrat en nínxol en una de les illes interiors de la part vella del cementiri.


© 2004  Jordi Oliva i Llorens, jolival@uoc.edu - Centre Municipal de Cultura de Cervera, secretaria@cmc-cervera.com